Filtracja oleju – na czym polega?

Filtracja oleju polega na filtrowaniu zgromadzonego zanieczyszczonego oleju poprzez podłączenie do beczki lub zbiornika głównego w maszynie urządzenia filtrującego. Proces ten trwa w zależności od zastosowane urządzenia oraz ilości oleju, a także od stopnia zanieczyszczenia około 2-4 h. Filtracja oleju, czyli mikrofiltracja odbywa się na najwyższej jakości sprzęcie produkcji angielskiej firmy KLEENOIL – powstałej w oparciu na technologii przetestowanej i sprawdzonej w armiach wielu krajów Europy.

Olej hydrauliczny jest integralną częścią każdego układu hydraulicznego, dlatego nie da się uniknąć jego zabrudzenia. Podczas pracy działają na niego różne niekorzystne czynniki. Aby je wyeliminować stosuje się szereg zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. filtrację oleju.

Filtracja oleju hydraulicznego

Filtracja oleju hydraulicznego jest to jeden z podstawowych zabiegów, który gwarantuje utrzymanie jego stałych parametrów, w szczególności czystości. Na ogół układy hydrauliczne, pracujące z olejem, wyposażone są w elementy filtrujące, których zadaniem jest zatrzymanie cząsteczek stałych. Mogą to być siatki metalowe filtrów lub wkłady z włóknem szklanym. Ale dopiero stopień zatrzymywania poszczególnych cząsteczek jak również dokładność przegrody filtracyjnej, decydują o skuteczności oleju.

Czemu usłuży proces filtracji oleju hydraulicznego?

Właściwie przeprowadzona filtracja oleju hydraulicznego wydłuża jego żywotność, a także podzespołów układów, w których pracuje. Pod wpływałem oddziaływania różnych czynników (tlenu, temperatury, cząstek katalitycznych metali – FE, Cu, wody) w oleju dochodzi do reakcji chemicznych, m.in. do utleniania. Olej, co prawda posiada własną barierę ochronną w postaci dodatków neutralizujących niekorzystny wpływ tych czynników, ale długotrwale wywierany wpływ doprowadza jednak z czasem do ich wyczerpania. Aby temu zaradzić i dodatkowo chronić olej przed tymi czynnikami stosuje się jego filtrację.

Filtrowanie oleju hydraulicznego – im dokładniejsze, tym lepiej

Proces filtracji oleju hydraulicznego pozwala pozbyć się cząsteczek stałych, w tym również metali, czyli katalizatorów utleniania. Im dokładniejsze oczyszczanie, tym lepiej.

Najlepsze rezultaty odczyszczania oleju uzyskuje się przy stosunkowo niskim niezmiennym ciśnieniu i przepływie. Bardzo ważna rzeczą jest, aby nie dochodziło do gwałtownych wzrostów tych dwóch parametrów, bo w przeciwnym razie odbije się to niekorzystnie na elemencie filtracyjnym. Nie zawsze jednak da się umieścić w miejscu układu tak dokładne filtry, dlatego też coraz częściej stosuje się systemy bocznikowe, które gwarantują pracę filtra w optymalnych warunkach.

Elementy filtracyjne mogą również obniżać niekorzystny wpływ zbyt wysokiej temperatury oraz chronić układ przed pojawiającą się wilgocią. Woda przyspiesza proces starzenia się oleju, a przy udziale katalizatorów może skrócić jego żywotność nawet o kilkadziesiąt razy.

A zatem, dobre systemy filtracyjne oczyszczają olej hydrauliczny, wydłużając w ten sposób jego pracę i wpływając na bezawaryjność układu olejowego.

Lepkość czynnika roboczego i jej wpływ na eksploatację pomp

Podstawowy parametr czynnika roboczego, którym w hydraulice siłowej najczęściej jest olej hydrauliczny to lepkość. Zbyt wysoka lepkość oleju to niebezpieczeństwo wystąpienia zjawiska kawitacji.

Klasa wg ISO Średnia lepkość kinematyczna
[mm2/sek (cSt)]
Dopuszczalny zakres lepkości
kinematycznej [mm2/sek (cSt)]
22 22 19,8 do 24,2
32 32 28,8 do 35,2
46 46 41,4 do 50,06
68 68 61,2 do 74,8

Zbyt niska lepkość to groźba utraty przez czynnik roboczy własności smarnych i bardzo szybkie zniszczenie elementów wewnętrznych pompy.

ISO 4406 Liczba cząstek
10um w 1 cm³
NAS 1638 Urządzenie hydrauliczne
26/23 140 000
25/23 85 000
23/20 14 000
21/18 4 500 12
20/18 2 400
20/17 2 300 11 Proste układy hydrauliczne niskociśnieniowe do 16 Mpa
20/16 1 400
19/16 1 200 10 Pompy zębate, siłowniki, zawory dławiące
18/15 580 9
17/14 280 8 Pompy tłoczkowe i łopatkowe. Zawory proporcjonalne
16/13 140 7
15/12 70 6 Układy wysokociśnieniowe do 32 MPa z elementami proporcjonalnymi i dużym obciążeniem roboczym.
14/12 40
14/11 35 5
13/10 14 4

Wykres czystości oleju NAS a czas pracy oraz filtrowanie oleju maszyną
KLEENOIL

Mikrofiltracja oleju - wykres

Jakie są zagrożenia dla układu hydraulicznego?

  • woda
  • zanieczyszczenia stałe

Podczas wymiany a właściwie dolewania oleju do układu hydraulicznego aż 1/3  starego oleju pozostaje nadal w obiegu. Pozostaje też z nimi większość zanieczyszczeń, które zmieszane są w oleju. Dlatego tylko część oleju jest wymieniana na nowy. Oznacza to, że wykonując zwykłą wymianę oleju wszystkie osady i zanieczyszczenia tworzą zawiesinę i umieszczane są z powrotem w układzie. Dalej rozprowadzane są do wszystkich części systemu i świeżo dolany nowy olej jest ponownie brudny!

Do najważniejszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych można zaliczyć:

  • zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych
  • niewłaściwy montaż pompy
  • zanieczyszczony olej hydrauliczny (brak filtracji), który może doprowadzić do uszkodzenia łożysk ślizgowych stosowanych w tego typu pompach
  • brak oleju lub zbyt niski poziom oleju w zbiorniku

Wpływ zanieczyszczeń na różne elementy hydrauliczne

Zanieczyszczenia mogą powodować:

  • uszkodzenie uszczelnień
  • wycieki oleju
  • większych oporów ruchów
  • powstawanie większych luzów

Z chęcią udzielimy Państwu fachowych porad w doborze oferowanych przez nas produktów. Dążymy do tego, aby nasi odbiorcy byli zawsze usatysfakcjonowani. Dzięki naszym staraniom udało nam się zdobyć zaufanie licznych Klientów, do których możesz dołączyć i Ty – czekamy na Ciebie!