Monitoring olejowy

Olej, który pracuje w układzie hydraulicznym stale poddawany jest działaniu różnorodnych czynników zewnętrznych, takim jak na przykład temperatura. Czynniki te są zmienne, co negatywnie wpływa na właściwości smarne oleju. Jest to proces długotrwały, ale odbywający się stale i sukcesywnie. Dużym niebezpieczeństwem są również wszelkie istniejące w układzie hydraulicznym nieszczelności. Powodują one przenikanie zanieczyszczeń o charakterze stałym oraz wody do oleju. Także sam olej ulega powolnemu procesowi degradacji, pomimo stosowania coraz nowocześniejszych formuł oraz uszlachetnienia o różnorodne dodatki w procesie jego produkcji.

Wszelkie czynniki wpływają na jakość substancji, a monitorowanie olejowe możliwe jest do przeprowadzenia tylko i wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Ocena aktualnego stanu oleju bez odpowiedniego urządzenia jest praktycznie niemożliwa. Dlatego też bardzo często zachodzi sytuacja, w której olej znajdujący się w układzie hydraulicznym przekracza wielokrotnie dopuszczalne przez profesjonalistów normy. Co to oznacza w praktyce  Niestety, prędzej czy później nastąpi awaria, która często jest bardzo kosztowna oraz czasochłonna.

Monitoring układów olejowych może zaalarmować nas i sprawić, że zadbamy o wymianę oleju we właściwym czasie, nie narażając się na brak sprawnego sprzętu oraz wysokie koszty napraw ewentualnych awarii. Dzięki monitoringowi czystości oleju możliwe jest podejmowanie szeroko pojętych działań prewencyjnych, które będą zawsze skuteczne i przede wszystkim o wiele tańsze niż kompleksowa naprawa maszyny związana z awariami powstałymi na skutek przekroczenia norm czystości oleju.

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments