Usuwanie wody z oleju hydraulicznego – metody

Cząsteczki wody w niewielkich ilościach zawsze znajdują się w olejach hydraulicznych czy silnikowych. Problemem dla funkcjonowania silnika jest jednak zbyt wysoka zawartość wody. Usuwanie wody z oleju hydraulicznego jest konieczne do utrzymania odpowiedniego poziomu żywotności płynów smarnych.

Woda w układzie hydraulicznym – skąd się bierze?

Woda jest jednym ze składników powietrza i nie sposób uniknąć jej całkowicie. Nawet zamknięty układ, taki jak obserwujemy w systemach hydraulicznych, nie zapobiegnie dostawanie się do niego wilgoci. Niewielka zawartość nie jest szkodliwa do 50 ppm. Jednak nawet w niewielkich ilościach i tak obniża właściwości smarne tych substancji.

Woda może dostać się do układów hydraulicznych na kilka sposobów. Często dociera do niego wraz z olejem niewłaściwie przechowywanym lub nieumiejętnie wlanym. Inną przyczyną są nieszczelności całego układu, do którego może dostawać się wilgoć z pary wodnej lub mokrej obudowy. Ponadto różnica temperatur pomiędzy płynem w układzie hydraulicznym a warunkami na zewnątrz może prowadzić do procesów skraplania wody do wewnątrz układu. Oczywiście z wodą w oleju możemy mieć do czynienia w wyniku awarii lub zalania.

Dlaczego usuwanie wody z oleju hydraulicznego jest takie ważne?

Na początku wspominaliśmy, że woda w pewnych ilościach zawsze znajdzie się w każdym układzie. Czy zatem usuwanie wody z oleju hydraulicznego ma sens? Jeśli zawartość wody jest znaczna, jest to wręcz konieczne. W przeciwnym razie może dojść nawet do uszkodzenia elementów całego układu. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim woda w oleju rozcieńcza go. W ten sposób obniżają się jego właściwości smarne i może dochodzić do niewystarczającego smarowania newralgicznych miejsc. Drugim niekorzystnym dla układu objawem wywoływanym przez wodę jest powstawanie kwasów. To właśnie wilgoć prowadzi do wytrącania się kwasu siarkowego, który z kolei niszczy delikatne moduły układu hydraulicznego. Także sama woda może prowadzić do aktywacji procesów korozyjnych i sukcesywne niszczenie metalowych elementów. To najważniejsze przyczyny, dla których konieczne jest usuwanie wody z oleju hydraulicznego.

Usuwanie wody z oleju hydraulicznego – metody

Problem wody w różnego typu olejach smarowych nie jest niczym nowym. Nic dziwnego, że istnieje kilka metod na usuwanie wody z oleju hydraulicznego. Najczęściej stosowaną jest oczywiście zlanie zanieczyszczonego oleju wraz ze znajdującą się w nim wodą, jednak nie rozwiązuje to problemu, gdyż pozostały olej w układzie( węże ,siłowniki) spowoduje iż świeży olej zmiesza się z zanieczyszczonym olejem z wodą i problem wody w układzie nadal pozostaje mimo kilku krotnego powtórzenia czynności olej nadal po jakimś czasie będzie biały. Jest to jednak metoda bardzo kosztowna i czasochłonna, szczególnie w urządzeniach wyposażonych w bardzo duże układy hydrauliczne.

Najbardziej efektywną metodą  filtrowania jest system KLEENOIL za pomocą filtrów celulozowych.. Dokładnie filtrując olej, urządzenie jest w stanie usunąć całą wodę z układu, pozostawiając jej zawartość na poziomie kilku setnych procenta. Poza tym filtry sprawdzają się także do usuwania innych zabrudzeń w postaci cząsteczek stałych.

W podsumowaniu warto dodać, że usuwanie wody z oleju hydraulicznego jest dobrym rozwiązaniem tylko w sytuacji, w której poznamy przyczynę pojawiania się jej wewnątrz układu. Jeśli powodują to nieszczelności, koniecznie trzeba je zabezpieczyć. Z kolei dostawanie się wody poprzez skraplanie i różnicę temperatur może ograniczyć zastosowanie jakiejś formy izolacji. Jeśli nie usuniemy przyczyny gromadzenia się wilgoci, ze skutkami możemy walczyć w nieskończoność.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments